استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی

 محققان دانشگاه مهندسی هاربین چین (Harbin Engineering University) الگوریتم یادگیری ماشینی توسعه داده اند که تصاویر زیر آبی واقعی ایجاد می کند. آنها الگوریتم دیگری نیز توسعه داده اند که با یادگیری از تصاویر الگوریتم اول، رنگ عکس ها را تصحیح کرده و مه گرفتگی آنها را کاهش می دهد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از دیجیاتو، محققان دانشگاه یاد شده می گویند رویکرد آنها از لحاظ کیفیتی و کمیتی جزو بهترین ها بوده و تنها با یک کارت گرافیک قادر به پردازش بیش از ۱۲۵ فریم بر ثانیه است. تیم اشاره می کند اکثر الگوریتم های بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی، مثل الگوریتم هایی که وایت بالانس یا توازن سفیدی را تنظیم می کنند، بر مبنای تصاویر فیزیکی عمل نمی کنند که از کارایی آنها می کاهد.

محققان در این روش مدل هوش مصنوعی خود موسوم به شبکه مشارکتی مولدی (GAN) را با استفاده از ۳۷۳۳ عکس از زیر آب شامل گوش ماهی، خیار دریایی، توتیای دریایی و موجودات زیر آبی دیگر و همچنین هزاران تصویر دیگر از زیر آب آموزش دادند.پژوهشگران می گویند سیستم دوقلوی آنها برتری هایی دارد از جمله اینکه ترمیم رنگ را به طور یکسان انجام داده و عکس هایی که فیلتر سبز دارند را بدون از بین بردن لایه زیرین، بازسازی می کند. این سیستم همچنین در اغلب موارد رنگ ها را با حفظ درجه «مناسبی» از روشنایی و کنتراست، بازسازی می کند.

این اولین مرتبه ای نیست که محققان از روش GAN برای بهبود فریم های ویدیوها استفاده می کنند. محققان شرکت Cambridge Consultants سیستمی به نام DeepRay توسعه داده اند که با این تکنیک کیفیت ویدیوهای زنده را بهبود می دهد.
منبع: دیجیاتو

اشتراک اجتماعی

2 نظر درباره “استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت تصاویر زیرآبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *