ظهور طراحی های جدید و میدان رقابت پردازنده ها

عملکرد اسمارت فون ها در سال‌های اخیر به اندازه‌ی کافی توانسته کاربران را نگه دارد. درواقع اکثر آن‌ها دیگر برای اجرای اپلیکیشن‌های کاربردی و حتی بسیاری از بازی‌ها،‌ چالش عملکرد نداشته‌اند و این موضوع به‌نوعی اهمیت دقت به شرکت سازنده‌ی پردازنده نیز برای اکثر مردم را از بین برده است. درواقع صرف‌نظر از اینکه کاربر از پردازنده‌ کدام شرکت، اپل، هواوی، کوالکام یا سامسونگ استفاده کند، عملکرد کلی گوشی هوشمند، رضایت‌بخش خواهد بود. البته طرفداران واقعی بنچمارک و رقابت‌های تنگاتنگ میان تعداد و نوع هسته‌های پردازشی، هنوز درگیر مقایسه‌ی اعداد و ارقام هستند.

درحالی‌که  تولیدکننده‌ها، تمرکز را روی بازاریابی در موارد دیگری همچون هوش مصنوعی و کارایی‌های اتصالی و شبکه و … معطوف کرده‌اند. بخشی از نزدیک شدن رقابت در دنیای پردازنده به این دلیل است که کارایی تراشه‌ها در دنیای واقعی، آن‌چنان تفاوت بارزی با هم ندارند. به‌علاوه، اکثر پردازنده‌های امروزی از هسته‌های مشترک آرم استفاده کرده و تنها بهینه‌سازی‌های جزئی در آن‌ها پیاده می‌کنند. البته اپل و سامسونگ را باید از گزاره‌ی قبلی استثنا کنیم. باتوجه‌به اینکه سامسونگ هیچ‌وقت تلاشی جدی برای رقابت شدید در دنیای پردازنده ندارد، تنها اپل در رقابت باقی می‌ماند که تمرکز زیادی را روی برتر بودن محصولات پردازشی خود دارد.

کارشناسان اعتقاد دارند وضعیت بالا به‌زودی در دنیای پردازنده گوشی‌های هوشمند تغییر می‌کند. با ورود پردازنده‌ی قدرتمند جدید Arm Cortex-X1 به بازار، احتمالا شاهد داغ شدن مجدد رقابت در این حوزه خواهیم بود. به‌طور خلاصه باید بدانید که X1 در مسیری متفاوت با نقشه‌ی راه همیشگی آرم تولید شد و تمرکزی بالا روی قدرت و بهره‌وری پردازشی دارد. این پردازنده حاصل همکاری آرم با تعدادی از شرکا در برنامه‌ی Arm CXC بود که تلاش می‌کند تا فاصله‌ی قدرت و بهره‌وری را با پردازنده‌های اپل، کاهش دهد.

از این رو این اتفاق احتمالا تحولات جدیدی را در این حوزه به همراه خواهد داشت.

اشتراک اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *