هوش مصنوعی مدت هاست که به موضوعی رایج تبدیل شده است و به عنوان عاملی جهت پیشرفت صنایع مختلف استفاده می شود. براساس گزارشی از سیلزفورس، ۵۱درصد از رهبران بازاریابی اظهار داشته اند در زمان کنونی از هوش مصنوعی استفاده می کنند و ۲۷درصد نیز در حال برنامه ریزی برای به کارگیری آن در دو سال آینده هستند. با توجه به این روند روبه رشد، هوش مصنوعی به طور تصاعدی بر چگونگی کارکرد جوامع و تغییر شیوه فعالیت ما تأثیر می گذارد.
همانند تمامی تکنولوژی های قابل تغییر، هوش مصنوعی نیز بازاریابان حرفه ای را تحت تأثیر قرار داده و نگران آینده شغلی خود ساخته است. آیا باید نسبت به تهدید موقعیت شغلی خود توسط هوش مصنوعی احساس خطر کنید؟
بازاریابان نباید ترسی به خود راه دهند؛ هوش مصنوعی هنوز جایگزینی برای آنها و یا همکاران شان نیست. هوش مصنوعی به طور شگفت انگیزی پیشرفته است، اما برای برتری بر IQ انسان ها و هوش هیجانی از مهارت و خبرگی کافی برخوردار نیست.
ما هنوز پتانسیل کلی هوش مصنوعی را تجربه نکرده ایم و زمانی که این تکنولوژی به مرحله بهره وری برسد به حمایت انسان ها نیاز خواهد داشت. این اتفاق سبب می شود بازاریابان نیازمند مهارت های تازه ای باشند. گرچه هوش مصنوعی ممکن است جایگزین تعداد کمی از روتین های بازاریابی شود، اما باعث به وجود آمدن وظایف جدید و تغییر فعالیت های متخصصین مدرن بازاریابی خواهد شد.

در ادامه به چگونگی پذیرش آینده بازاریابی با هوش مصنوعی و افزایش مهارت ها جهت تکامل در کنار آن، اشاره خواهیم کرد.

برای پیشرفت در مهارت هایی که هوش مصنوعی را حمایت می کنند، در قدم اول باید کاربردهای کنونی و پتانسیل های آن را شناخت.
هوش مصنوعی توانایی انجام کار های تکراری به صورت خودکار و طبقه بندی حجم عظیمی از اطلاعات را دارد. این توانایی از تطابق نوع محتوای موجود با شخصی خاص، تا اصلاح آن محتوا را شامل می شود. هوش مصنوعی در فراهم سازی دیدگاه های عمیق برای مشتریان و بهینه سازی روندهای کاری تبحر دارد. با خودکار سازی فعالیت های زائد، هوش مصنوعی برای انسان ها امکان ایجاد استراتژی هایی پیچیده و اولویت بندی وظایف هدفدار را فراهم می کند.
بهترین راه برای پایداری در زمان گسترش هوش مصنوعی، پذیرفتن نقاط قوت آن و چگونگی نقش تکمیلی اش در توانایی های انسان است. با کسب درکی صحیح از محدودیت ها و امکانات هوش مصنوعی، به چگونگی تأثیر آن در تغییر و بهبود روند کاری خود پی خواهید برد.

هوش مصنوعی با بهبود تصمیم گیری های داده محور، امور بازاریابی را بسیار کارآمد کرده است. در حال حاضر بازاریابان توانایی بهتری در تشخیص مشتریان مورد نظر و درک نیازهای آنها دارند.
هوش مصنوعی برای مدیریت و طبقه بندی اطلاعات، بسیار مجهز است. این تکنولوژی دیدگاه ها را مشخص، طرح ها را پیش بینی و روابط ارزشمندی که ممکن است انسان ها از قلم بیندازند را برجسته می سازد.
اطلاعات ارسالی توسط هوش مصنوعی، نیازمند ترجمه انسانی است. بازاریابان باید قابلیت درک و تحلیل اطلاعات را داشته باشند و خروجی ها را برای اجرای روابط و اعمال معنادار تفسیر کنند. در نتیجه آنها می توانند رفتارها و محرک های احتمالی مصرف کنندگان را درک کنند.

به کارگیری پیوسته هوش مصنوعی در دنیای مشتری مداری، روابط متقابل میان مشتریان و برند و خرید از آنها را تغییر می دهد. این نوع از تکنولوژی خواسته ها و توقعات مشتریان را افزایش می دهد و بازاریابان را به ارائه تجربه ای بهتر برای آنها وادار می کند.
هوش مصنوعی چشم اندازی اجتماعی ارائه می دهد که از طریق آن می توانید پیام را از طریق چند کانال و براساس رفتار مشتریان به آنها برسانید، اما در زمینه توان احساسی موردنیاز برای برقراری روابط واقعی با مصرف کنندگان این تکنولوژی ضعیف عمل می کند. هوش مصنوعی توان درک زمینه ها و قصه مشتریان را ندارد. فاکتور های متفاوتی مانند موقعیت و فرهنگ، تأثیرات بسیار زیادی را بر تجربه و داستان مشتریان می گذارند و این گونه موارد عموماً تنها توسط انسان ها قابل درک هستند.
همدلی انسانی و هوش اجتماعی به ما اجازه می دهند مصرف کنندگان را درک و محتوایی را براساس سفر و تجربه مشتریان طراحی کنیم که توسط هوش مصنوعی غیرممکن است.
ترکیبی از مهارت های تحلیلی پیچیده و EQ، بازاریابان را برای استفاده از هوش مصنوعی قدرتمند ساخته است. آنها می توانند از راه هایی که در گذشته غیرممکن بود با مشتریان اصلی ارتباط برقرار کنند.
مصرف کنندگان از یک برند توقعی بیش از یک محصول یا خدمات عالی دارند. آنها می خواهند با برند ارتباط برقرار کنند و توقع تجربه خرید فوق العاده و بی نظیر را دارند. این تجربه باعث ایجاد وفاداری و خرید دوباره خواهد شد.
هیچ چیز نمی تواند بهتر از یک انسان در برقراری رابطه احساسی با انسان دیگر عمل کند. هوش مصنوعی به افراد اجازه می دهد بر روی کارهای خلاقانه و فعالیت هایی تمرکز کنند که ماشین ها قادر به انجام آنها نیستند. اگر تفکری خلاقانه و منحصربه فرد برای تکمیل مهارت های دقیق فنی دارید، توانایی شما به وسیله هیچ تکنولوژی ای قابل جایگزینی نخواهد بود.
هوش مصنوعی زمان و تلاشی که بازاریابان صرف کارهای روزمره می کنند را کاهش می دهد، اما هرگز توانایی جایگزینی ملزومات فعالیت های موفق بازاریابی را ندارد. بازاریابانی که به صورت پیوسته به یادگیری و بسط مهارت های شان مشغولند، همواره در این صنعت باقی خواهند ماند.
هوش مصنوعی همیشه به ورودی های انسانی برای بیشینه سازی ارزش خود نیاز دارد. بازاریابان باید بسیاری از مهارت های تکنیکی جدید را برای پیش افتادن از دیگران بیاموزند. انجام این کارها باعث خواهد شد شما به زبان هوش مصنوعی صحبت کنید و به عنوان یک بازاریاب ارزش بیشتری به دست آورید. بهترین نیروهای بازاریابی از تکنولوژی های جدید برای ارتقای مهارت ها و گرفتن نتایج بهتر برای کارفرمایان خود استفاده می کنند.

مترجم اشکان کوشش منبع: ama