۴۰ درصد از شرکت‌های هوش مصنوعی در واقع هیچ هوش مصنوعی در بدنه خود ندارند!

این روزها استفاده از عبارت هوش مصنوعی در همه جا دیده می‌شود و شرکت‌‌های بسیاری ادعای استفاده از آن را دارند ولی آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که این ادعاها تا چه میزان صحت دارد؟ تحقیقی جدید از یک موسسه لندنی نشان می‌دهد که شاید خیلی کمتر از آنچه فکرش را بکنیم!

به تازگی موسسه آماری و تحقیقاتی MMC در لندن تحقیقاتی صورت داده است که در بین ۲۸۳۰ شرکت با زمینه کاری هوش مصنوعی در ۱۳ کشور اروپایی مشخص کند که چه میزان از این شرکت‌ها به صورت واقعی از هوش مصنوعی در تولیدات خود استفاده می‌کنند. این تحقیقات در آزمون سه فاز «فعالیت‌ها، تمرکز و سرمایه‌گذاری» بوده تا میزان نقش هوش مصنوعی و گرایش به آن در این فازها سنجیده شود.

در این زمینه آقای دیوید کلنار، مدیر تیم تحقیقاتی MMC در مصاحبه‌ای به Forbes اعلام کرده:

در ۴۰ درصد موارد مورد آزمون در این تحقیق هیچ بهره‌گیری واقعی از الگوریتم‌ها و روش‌های هوش مصنوعی صورت نگرفته است! این بدان معنی است که شرکت‌هایی که مردم فکر می‌کنند در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند در واقع شاید به هیچ عنوان چنین ویژگی نداشته باشند.

البته فوربس در گزارش خود به این موضوع نیز اشاره کرده که اینکه یک شرکت ادعا کند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کند با تأیید خود آنها نبوده و گروه تحقیقاتی MMC نیز در این مورد اعلام نکرده که ساز و کار اینکه شرکت‌ها را در دسته هوش مصنوعی جای داده‌اند چه بوده است ولی با این حال شرکت‌هایی هم که در این گزارش به آنها اشاره شده، بعد از گزارش MMCهیچ واکنشی به ادعای این گروه تحقیقاتی مبنی بر عدم استفاده آنها از الگورتیم‌های واقعی هوش مصنوعی نداشته اند و این مسئله ابهام داستان و ادعای MMC را همچنان پا برجا نگه می‌دارد.

AI-co.jpg

استفاده از عبارت «هوش مصنوعی» همانطور که گفتیم به نوعی به بحث‌های مالی نیز مرتبط می‌شود و استارت‌آپ‌هایی هم که در این زمینه کار می‌کنند بنابر ادعای MMC می‌توانند بین ۱۵ تا ۵۰ درصد عایدی بیشتری از سرمایه‌گذاران خود داشته باشند.

البته این گزارش ابعاد بسیار گسترده‌ای نیز در مورد روش‌های استفاده از ربات‌های هوشمند مانند Chatbot‌ها و همچنین روش‌های تشخیص تقلب دارند که در بسیاری موارد به جای افزایش کارایی کاربر باعث مزاحمت او می‌شوند. در این حال باید به این موضوع توجه کنیم که زمینه کاری شرکت چیست و تا چه حد نیز می‌توان از هوش مصنوعی در آن استفاده کرد.

هوش مصنوعی واژه جذابی است و همه ما می‌دانیم که آینده دنیا به آن گره خورده است ولی همانطور که در این گزارش مشخص شده روش‌هایی برای سودجویان در استفاده از آن نیز وجود دارد که شاید پیش از این کمتر به آنها توجه شده بود.

اشتراک اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *