هوش مصنوعی با طبقه بندی ضایعات روی مغز، صدمات سر را اندازه می گیرد

دانشمندان دانشگاه کمبریج با توانایی تشخیص و طبقه بندی انواع مختلف ضایعات مغزی برای سنجش تأثیر یک آسیب، الگوریتم جدید هوش مصنوعی را ایجاد کرده اند که می تواند به محدود کردن حاشیه خطا کمک کند.

صدمات مغزی از نظر شدت آنها می تواند بسیار متفاوت باشد، اما ارزیابی میزان خسارت از کار ساده ای دور است. دانشمندان در انگلستان با توانایی تشخیص و طبقه بندی انواع مختلف ضایعات مغزی برای سنجش تأثیر یک آسیب، الگوریتم جدید هوش مصنوعی را ایجاد کرده اند که می تواند به محدود کردن حاشیه خطا کمک کند.

یکی از ابزاری که پزشکان برای ارزیابی صدمات مغزی از آن استفاده می کنند، سی تی اسکن است که می تواند علائم آسیب مانند ضایعات روی مغز را نشان دهد. اما تجزیه و تحلیل این اسکن ها برای دستیابی به تشخیص، یک روند طولانی برای رادیولوژیست ها است و با توجه به ماهیت پیچیده اندام، می توان علائم را که اغلب غافل از آن هستند، مشاهده کرد.

پروفسور دیوید منون از دانشگاه کمبریج و نویسنده ارشد این مطالعه جدید گفت: سی تی اسکن یک ابزار تشخیصی فوق العاده مهم است، اما بندرت از آن به صورت کمی استفاده می شود.

غالباً، بسیاری از اطلاعات غنی موجود در سی تی اسکن از دست می رود، و به عنوان محققان، ما می دانیم که نوع، حجم و محل ضایعه روی مغز برای نتایج بیماری مهم است.

منون و تیم تحقیقاتی وی، که شامل دانشمندان امپریال کالج لندن است، قصد داشتند ابزاری برای هوش مصنوعی تهیه کنند که بتواند طبقه بندی ضایعات مغزی را در بیماران دارای صدمات سر به طور خودکار انجام دهد. محققان با آموزش هوش مصنوعی روی بیش از ۶۰۰ اسکن CT که ضایعات مغزی در اندازه ها و انواع مختلف دارند، شروع کردند.

سپس ابزار یادگیری ماشین بر روی مجموعه دیگری از اسکن CT کار گذاشته شد، که در آن اثبات شد که می تواند حجم ضایعات مغزی و پیشرفت آنها را طبقه بندی کند. محققان مانند تیم هایی که در اختیار تعدادی از ابزارهای تشخیص پزشکی دارای هوش مصنوعی هستند، پتانسیل های واقعی را در فناوری خود می بینند تا چیزهایی را که انسان قادر به آن نیستند کشف کنند.

منون افزود: ما امیدواریم که این امر به ما کمک کند تا شناسایی کنیم که کدام ضایعات بزرگتر شده و پیشرفت می کنند، و می دانیم که چرا پیشرفت می کنند تا در آینده بتوانیم درمان شخصی ترتری برای بیماران انجام دهیم.

در شکل فعلی، این فناوری در درجه اول برای تحقیق طراحی شده است، دانشمندان امیدوارند از آن برای بهبود تصویربرداری به عنوان یک ابزار تشخیص استفاده کنند. با این حال، با کار و اعتبار بیشتر، آنها تصور می کنند که می تواند در محدوده منابع محدود شود، مانند یک مرکز اورژانس که می توان از آن برای تعیین اینکه بیماران دارای ضایعات مغزی هستند که درمان بیشتری را ضمانت می کنند، وارد یک مرکز کلینیکی شوند.

این تحقیق در ژورنال The Lancet Digital Health منتشر شده است.

اشتراک اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *