هوش مصنوعی آتش سوزی در جنگل‌ها را پیش‌بینی می‌کند

هوش مصنوعی می‌تواند الگویی از روند بالا رفتن درجه حرارت هوا و احتمال وقوع آتش‌سوزی در مناطق مختلف کره زمین را ارائه دهد.

افزایش چشمگیر دمای هوا و تغییر در الگوی آب و هوای بخش‌های مختلف جهان در چند سال گذشته سبب شده آتش‌سوزی‌های مهیبی در مناطق جنگلی رخ دهد و بخش زیادی از منابع طبیعی هر کشور دچار آسیب شود. حالا دانشمندان در صدد هستند تا با استفاده از توانایی‌های فناوری هوش مصنوعی موقعیت‌های جغرافیایی مستعد برای وقوع آتش‌سوزی را شناسایی و روش‌های لازم برای جلوگیری از این اتفاق را پیشنهاد کنند.

تصاویر ماهواره‌ای به خوبی می‌توانند مناطق جنگلی و نواحی که بیشتر در خطر آتش سوزی قرار دارند را نشان دهند. تا کنون دانشمندان برای سنجش احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها، نمونه‌های مختلفی از گیاهان موجود در منطقه‌ای خاص را جمع‌آوری کرده و میزان آب موجود در آن‌ها را بررسی می‌کردند. قطعا چنین فرایندی بسیار طولانی و دشوار است زیرا در مناطق جنگلی بزرگ باید از نواحی مختلفی نمونه‌های گیاهی را جمع‌آوری و آن‌ها را مورد آزمایش قرار داد.

هوش مصنوعی با توانایی‌های نامحدود و خاص خود تصاویر ماهواره‌ای از جنگل‌های سراسر جهان و اطلاعات موجود در آزمایشگاه‌های منابع طبیعی مورد تجزیه و تحلیل قرار دارد و احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگلی‌های مختلف را پیش‌بینی می‌کند. اکنون دانشمندان دانشگاه استنفورد اطلاعات اولیه را به هوش مصنوعی داده و دستورالعمل‌های لازم برای ارتقا سطح یادگیری را نیز در آن وارد کرده‌اند. هوش مصنوعی با ارائه نمودارهای پیش‌بینی به محققان کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی مناسبی مقابله با آتش‌سوزی در جنگل‌ها بکنند.

یکی از دانشمندان حاضر در پروژه استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی آتش‌سوزی در جنگل‌ها گفت: فناوری هوش مصنوعی با کمک ماهواره‌های مستقر در مدار زمین جمع‌آوری اطلاعاتی مانند میزان رطوبت در جنگل‌ها و آگاهی از جریان‌های بلند مدت گرما و خشکسالی را بسیار آسان‌تر می‌کند.

مدل‌‌های ارائه شده از منطقه جنگلی خاص تغییرات وسعت نواحی سبز در فصل‌های مختلف سال را به خوبی نشان می‌دهد. دانشمندان و فعالان محیط زیست امیدوارند با استفاده از نتایج این پروژه تحقیقاتی علاوه بر حفظ سرمایه‌های طبیعی زمین به بهبود وضعیت آب و هوا و کمتر شدن خشکسالی‌ها در کشورهای مختلف کمک کنند.

 

اشتراک اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *