مطمئنا تاکنون ربات های زیادی که حرکات انسان ها را تقلید می کنند را دیده اید و یا اخبار متفاوتی در مورد آن ها شنیده اید ولی Festo رباتی است که به طور ویژه برای آموزش از سوی انسان تولید و طراحی شده است.

مهم ترین شاخصه این ربات توانایی عجیب آن برای آموزش خود است که به وسیله هوش مصنوعی امکان پذیر شده است. فناوری خودآموزی در Festo باعث توانایی حیرت انگیز آن در یادگرفتن حرکت انسان شده است و بدین صورت توانسته است توجهات زیادی را به خود معطوف سازد و بسیاری را برای خریداری این ربات علاقمند کند.

BionicSoftHand شرکت سازنده این بازوی رباتیک است و هدف از ساخت چنین رباتی را راحت تر شدن انجام کارهای روزمره چه برای افراد سالم و چه برای افراد معلول دانسته است. مدیر ارشد این شرکت در مورد Festo گفت: ” این ربات بدون خستگی و نیاز به زمانبندی خاصی به شما کمک می کند. مهندسان ما با بکارگیری دوربین های سه بعدی و سنسورهای پیشرفته در این ربات سرعت انجام فرآیند های محوله را افزایش داده اند”.

این ربات از جمله دستگاه هایی است که هرچه از زمان خریداری آن می گذرد ارزش آن بیشتر می شود؛ زیرا توانایی هایش به مرور زمان افزایش یافته و قادر به انجام کارهای بیشتری می شود. فناوری هوش مصنوعی-Al علاوه بر بخشیدن قابلیت هایی خاص به این ربات ارتباط آن با انسان را بسیار بهتر و ایمن تر کرده است.

تمامی قسمت های این ربات از الیاف الاستیک با مقاوت بالا ساخته شده اندو همین موضوع سبب افزایش چشمگیر انعطاف پذیری انگشتان و سایر قسمت های آن شده است. دیگر نکته حائز اهمیت در این ربات بهتره گیری از فشار هوا برای حرکت راحت تر و سریع تر است. Festo دارای انگشتانی با ۱۲ درجه آزادی است تا بتواند تمامی وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

با اینکه پروژه های تولید ربات های خودمختار و مستقل منتقدان زیادی دارد ولی توسعه فناوری گریز ناپذیر است و به طور حتم در آینده ای نزدیک تعداد زیادی از این دسته از ربات ها در منازل مسکونی وجود خواهد داشت. در ادامه فیلمی از چگونگی عملکرد این ربات را مشاهده می کنید: