محققان کره ای علم رباتیک و هوش مصنوعی نمونه ی نخستین از یک ربات به نام فریبو Fribo را طراحی کرده اند تا به افرادی که تنها زندگی می کند کمک کند تا بر احساس تنهایی خود غلبه کنند. عملکرد این ربات این است که افراد تنها را به صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن با دوستانشان تشویق می کند. این ربات یک محیط مجازی خلق می کند و کاربران را در یک مکان واحد مرکزی گرد هم می آورد.
«فریبو» سنسورها و میکروفون هایی دارد که فعالیت های روزمره داخل خانه را دریافت می کند و پس از دریافت اطلاعات آن را با اعضای دیگر گروه در یک گروه چت دوستانه در میان می گذارد تا درباره ی آن به گفت وگو بپردازند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تابناک، این اطلاعات مانند زمان رسیدن به خانه، زمان باز کردن و بستن در یخچال و انداختن لباس ها در ماشین لباسشویی و … است.

در واقع ربات خانگی فریبو با زیر نظر گرفتن فعالیت های صاحبش در خانه هر فعالیت او را با دوستانش به اشتراک می گذارد. فریبو نخستین بار ماه گذشته در کنفرانس جهانی شبکه های کامپیوتری به نمایش گذاشته شد. آزمایش های اولیه فریبو نتایج مثبتی را در بهبود احساس تنهایی در افراد نشان داده است.

تولیدکنندگان ربات امیدوارند تا تعاملات روزانه بین کاربران را با استفاده از این ربات افزایش دهند. البته برخی استفاده کنندگان از این ربات، نگرانی هایی بابت از بین رفتن حریم خصوصی خود ابراز کرده اند.