تیک‌تاک بخش‌هایی از پشت‌صحنه الگوریتم پیشنهاد محتوای خود را شرح داد

سیستم پیشنهاددهی تیک‌تاک مانند بسیاری از پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی با استفاده از الگوریتم‌هایی کار می‌کند که با بهره‌گیری از ابزارها و عوامل متنوع، محتوا را برای هر کاربر شخصی‌سازی می‌کند. تیک‌تاک اکنون در پستی وبلاگی، سیستم فید پیشنهاددهی خود را توضیح و با انتشار برخی نکات، شخصی‌سازی فید را برای جلوگیری از نمایش محتوای بی‌ربط به کاربران آموزش داده است.

الگوریتم پیشنهاددهی تیک‌تاک با استفاده از عوامل ورودی متعددی کار می‌کند که رویکردی شبیه به یوتیوب در اندازه‌گیری و نظارت بر تعامل و جذابیت محتوا برای کاربر دارد. روش تعامل کاربران با اپلیکیشن تأثیر زیادی روی پیشنهادهای ارائه‌شده می‌گذارد. به‌عنوان مثال، ارسال کامنت یا دنبال‌کردن حساب کاربری می‌تواند به‌عنوان عاملی مهم در تعامل و جذابیت محتوا برای کاربر به‌حساب بیاید. به‌بیان‌ساده، اگر کاربری فقط ویدئوهای جذاب از حیوانات خانگی را دنبال و تنها آن‌ها را لایک کند، تیک‌تاک هم ویدئوهای مرتبط با همین موضوع را بیشتر نمایش می‌دهد. با استفاده از همین الگوریتم و عامل می‌توان موضوع‌هایی را شناسایی کرد که دلخواه کاربر نیستند.الگوریتم تیک‌تاک شباهت زیادی به یوتیوب دارد و تعامل کاربر را به‌عنوان عاملی مهم در نظر می‌گیرد

تعامل کاربر، تنها بخشی از معادله‌ی تنظیم فید تیک‌تاک محسوب می‌شود. تیک‌تاک می‌گوید بخش توضیحات ویدئو که می‌تواند شامل توضیحات، هشتگ، صدا و… باشد و تنظیمات گوشی هوشمند و حساب کاربری هر فرد، در شخصی‌سازی فید تأثیرگذارند. تنظیمات زبان و کشور محل سکونت و حتی نوع دستگاه کاربر هم روی فید تأثیر می‌گذارند تا سیستم بیشتر به‌سمت بهبود تجربه‌ی کاربری حرکت کند. البته تنظیمات و مشخصات دستگاه و حساب کاربری قطعا تأثیر کمتری درمقایسه‌با عوامل دیگر در شخصی‌سازی فید کاربران دارند.

همان‌طورکه گفته شد، تیک‌تاک مانند یوتیوب تمرکز زیادی بر تعامل کاربران می‌کند. اگر کاربری ویدئو را تا پایان تماشا کند، به‌معنای عامل مهمی مبنی‌بر علاقه‌ی او به موضوع در حال پخش شناخته می‌شود. در بخش دیگری از پست توضیحی تیک‌تاک، گفته می‌شود سیستم پیشنهاددهی و الگوریتم تنظیم فید بیش از حساب کاربری روی محتوای پست‌ها متمرکز می‌شود.سیستم پیشنهاددهی تیک‌تاک را می‌توان یکی از سیستم‌های قوی در میان شبکه‌های اجتماعی دانست؛ به‌همین‌دلیل، کاربران پلتفرم اعتیاد زیادی به آن پیدا می‌کنند. به‌گواه کارشناسان فناوری، به‌محض ورود به تیک‌تاک و تنظیم و پیکربندی مناسب فید، دل‌کندن از آن دشوار خواهد بود. البته درنهایت الگوریتم پیشنهاددهی تیک‌تاک هم ضعف‌های خاص خود را دارد که خود شرکت هم به آن اشاره می‌کند.تیک‌تاک در پست خود به «حباب فیلتر» اشاره می‌کند که به‌عنوان یکی از ضعف‌های مهم در تمامی الگوریتم‌های پیشنهاددهی در شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود. این الگوریتم‌ها با درگیرکردن کاربر با محتوای دلخواه، او را از تجربه‌های جدید و حتی نظرهای مخالف محروم می‌کنند. به‌علاوه، احتمالا کاربر پس از مدتی با انبوهی از ویدئوهای مشابه و تکراری روبه‌رو می‌شود. تیک‌تاک تصمیم گرفته است روی بهبود همین بخش در توسعه‌های آتی تمرکز کند. البته درحال‌حاضر این شبکه‌ی اجتماعی راهکارهایی هم ارائه می‌کند تا تجربه کمی بهینه‌سازی شود. به‌عنوان مثال، در فید For You اپلیکیشن، هیچ‌گاه دو ویدئو با صدا یا از تولیدکننده‌ی مشابه پشت‌سر‌هم نمایش داده نمی‌شود.

اشتراک اجتماعی

یک نظر برای “تیک‌تاک بخش‌هایی از پشت‌صحنه الگوریتم پیشنهاد محتوای خود را شرح داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *